سخن هفته!

بازارتوطئه و رقابت و شایعات بر سر واکسیناسیون داغ است!

یكم، اخیرارهبرجمهوری اسلامی طی سخنرانی ورود واکسن آمریکایی انگلیسی را بدون نیاز و به صورت غیرعقلانی که تنها به تبلیغات و شایعات دشمنان ایران دامن می زند ممنوع اعلام کرده است. این حکم رهبر که فاقد شفافیت و برای مردم نامفهوم وغیرقابل درک است کمکی به حل معضل ویروس کرونا در ایران که رژیم جمهوری اسلامی سد راه روش قرنطینه برای کاهش تاثیرات مخرب آن بود نمی کند.

این اقدام رهبرجمهوری اسلامی در زمانی صورت می گیرد که مطبوعات اروپائی در مورد اینکه آیا اساسا امکان دارد دراثر تحریم ایران این داروها حتی از "مجرای ابداعی انسانی کشور سوئیس" به ایران منتقل شود یا خیر به حدس و گمان نشسته اند. زیرا امکان پرداخت بهای این داروها از طریق ارتباطات بانکی مقدور نیست. حال چه نیازی به این گرد و خاک بوده است بر ما روشن نیست.

وی به صورت یک جانبه و بدون تعمق که زمینه هرگونه سوءاستفاده را فراهم می سازد گفت:

"ورود واکسن آمریکایی وانگلیسی به کشور ممنوع است اگر آمریکاییها میتوانستند واکسن درست کنند روزانه ۴۰۰۰ نفر تلفات کرونایی نداشتند. اگر فایزر میتواند واکسن درست کند اول خودشان مصرف کنند تا این قدر فوتینداشته باشند. انگلیس هم همین‌طور. اینها اگر واکسن بلد بودند درست کنند خودشان استفاده میکردند اینقدر کشته نداشته باشند. گاهی اینها میخواهند واکسن را روی ملت های دیگر امتحان کنند. به فرانسه هم به دلیل سابقه خونهای آلوده خوش‌بین نیستم.

اینکه امپریالیستها همواره کوشیده اند ابتدا داروهای خویش را روی مردم ممالک فقیر و توسعه نیافته "دنیای سوم" آزمایش کنند امرجدیدی نیست. آن ها تا کنون این کار را کرده و در آینده هم خواهند کرد و حتی این نیت در مورد واکسن کرونا نیز منتفی نیست. اشاره به خون های فاسد فرانسوی مملو از ویروس ایدز و یا هپاتیت سی که هزاران نفر را در دنیا و در درون ایران مبتلا کرده وکُشت برای یاد آوری ماهیت این جنایت کاران ضد بشر مناسب است. اما راست و دروغ را با هم مخلوط کردن که گویا آمریکا و اروپای پیشرفته قادر نیستند واکسن بسازند و یا اگر واکسن های آن ها خوب بود این همه کُشته کرونائی نداشتند از جهل رهبر جمهوری اسلامی سرچشمه می گیرد که نمی داند واکسن را با ورد و جادو خلق نمی کنند و تنها تولیدش به ده ها کارخانه در عرصه های گوناگون تولید و توزیع نیاز دارد. ما در مورد توزیع و نگهداری و تزریق آن و نیازهای تدارکاتیش سخن نمی رانیم.

هم اکنون به علت این که آقای دکتر تال زاکس یهودی تبار که تحصیل کرده اسرائیل است در راس هیئت پزشکی کارخانه مدرنا Moderna قرار دارد دولت صهیونیستی اسرائیل موفق شده است خارج از نوبت در سال گذشته در اوایل ماه دسامبر شش میلیون دوزهای واکسیناسیون از این کارخانه و هشت میلیون دیگر از کارخانه فایزر Pfizer خریداری کند که مجموعا ۱۴ میلیون قوطی واکسن می شود. با توجه به اینکه اسرائیل تنها کمتر از۹ میلیون جمعیت دارد می توان حدس زد که اسرائیلی ها این داروها را برای فروش گرانتر احتکار کرده اند و کسی از این ممالک "بشر دوست" به این جنایات صهیونیسم ایرادی ندارد.

در کنار مدرنا و فایزر شرکت آستارا زنکا، شرکت سوئدی انگلیسی هم درصدد بستن قرارداد با دولت اسرائیل هستند و این در حالی است که به علت کمبود این مواد امکان صدور آن به کشورهای دیگر در حجم بالا اساسا مقدور نیست.

طبق اخبار منتشره اسرائیل در حال حاظر روزی صدهزار نفر را واکسینه می‌کند و تلاش دارد که این ظرفیت را بدویست هزار نفر برساند. گفته میشود ازاین واکسن‌ها تعداد بسیار ناچیزی هم دراختیار مردم فلسطین قرارگرفته است ولی دولت نژاد پرست اسرائیل قول آن داده است که از ماه مارس واکسن را در اختیار همه آنها قرار دهد. سازمان ملل متحد باین تبعیض آشکاراعتراض کرده و گفته است که مسئولیت جان مردم کشور تحت اشغال بعهده کشوراشغالگر یعنی دولت اسرائیل است!

دوم، برخی ازکشورهای قدرتمند سرمایه‌داری امپریالیستی جهان برای کسب سود بیش‌تر و برای ربودن گوی سبقت از رقبا در زمینه تولید واکسن و انجام سریع واکسیناسینون، به رقابت شدیدی دامن زده‌‌اند.

هر کدام از آن ها در بوقهای تبلیغاتی خود می دمند که واکسن ما زودتر به بازار آمده و بهتر است. واقعیت این است که واکسن چینی و روسی قبل از واکسن آمریکا- اروپائی به بازار آمد ولی امپریالیستهای غرب حاضر نشدند این واکسن را خریده، توزیع نموده و برای ممانعت از مرگ مردمشان آن را به آن ها تزریق کنند زیرا جان انسان ها برای آن ها اهمیت نداشت کسب سود بر سر جان انسان ها برای آن ها اهمیت داشت و دارد. به این جهت دست به کار شدند تا واکسن های خود را قبل از آزمایشات کامل تنها به صورت و با اجازه اضطراری و ویژه به بازار آورند و با قبول خطر روی مردم آزمایش کنند. به همین جهت یک بدگمانی عمومی در مورد تاثیر این واکسن ها هم اکنون در اروپا میان مردم موجود است.

طبیعی است که کیفیت این داروها با آزمایشات روزانه بر روی مردم هرروز بهبود می یابد و روزی خواهد رسید که بشریت قادر خواهد شد بر همه مشکلات ناشی از ابتلاء به این ویروس جلوگیری کند.

با گذشت نزدیک به یکسال از ظهور خطرناک ویروس کرونا و همه‌گیری جهانی آن، آزمایش‌های نسبتاً موفقیت‌آمیز واکسن مقابله با این ویروس از سوی چند شرکت داروسازی در اروپا، آمریکا، چین و روسیه امیدها برای پایان بحران را افزایش داده است. در همین حال، برخی نهادها از جمله ائتلاف مردمی واکسن نسبت به احتکار واکسن کرونا از سوی کشورهای ثروتمند هشدار داده و اعلام کرده‌اند این احتمال وجود دارد که تنها ۱۰ درصد از کشورهای فقیر در سال ۲۰۲۱بخت برخورداری از واکسن کرونا داشته باشند. در حالی که مردم کشورهای جهان این خبر را به فال نیک گرفته و در انتظار دستیابی به این واکسن برای حفظ جان خود و اعضای خانواده‌شان هستند، برخی دولت‌ها برای در اختیارگرفتن آن وارد رقابت با یکدیگر شده‌اند و برخی نیز از این واکسن به عنوان ابزاری سیاسی برای تحت فشار قرار دادن مخالفان خود بهره می‌گیرند کشورهای ثروتمند با ١۵ درصد جمعیت جهان تاکنون نیمی از تولید واکسن‌های در دست تهیه را پیش خرید کرده اند.

سوم ، اینکه دول امپریالیستی وانحصارهای داروئی در پی رقابت و تولید واکسن های موثر هستند. این انحصارات باید در کنار کسب سود حداکثر به تاثیرات موثر این واکسن ها نیز بیاندیشند وگرنه نه تنها به زودی دست آن ها رو خواهد شد و موجبات مرگ میلیون ها نفر را فراهم خواهند آورد که بدون واکنش مردم و حتی دولت ها نخواهد ماند خود این شرکت ها ورشکسته خواهند شد که باید این فاکتور را نیز در روند کسب سود حداکثر مورد ارزیابی قرار دهند. پس این حکم رهبری ایران که به صورت کیلوئی و بدون تعمق و نیاز به موعظه نادرست می پردازد فقط به نفع این شرکت ها و دول امپریالیستی برای تمسخر حاکمان ایران بدل می شود.

اینکه این شرکت ها روز به روز تولیدات خود را با کیفیت بالاتر و بی نقص تر تولید می کنند امری کاملا روشن است و اینکه امکان این امر وجود دارد که واکسن های با کیفیت کمتر و یا فاسد شده را به ایران و سایر کشورها صادر کرده و بفروشند منتفی نیست. نمی شود ونباید به این قصابان اعتماد کورداشت ولی حکومتی که به فکر مردمش باشد باید با شفافیت و بدون دروغ عمل کند. باید کمیسیونی از کارشناسان پزشکی، امنیتی، وزارت امور خارجه و.. تشکیل دهد و همه جانبه تصمیم اتخاذ کند. اگر ایران می خواهد واکسن چینی و یا روسی وارد کند که این واکسن ها نیز حتما سالم بوده و برای کشتار یک میلیارد جمعیت چین اختراع نشده اند باید آن را با استدلال به مردم ایران بگوید و نه اینکه از در عقب وارد شود. چینی ها و روس ها نیز می توانند واکسن های دور نخست تولید خود را به ما بفروشند و خودشان را از دست آنها خلاص کنند. حکومت جمهوری اسلامی ایران به جای تعمق و ارزش گذاری به جان مردم به آکسیونیسم دست زده با شتاب تصمیم گرفته و بی حساب حرافی کرده است و بدون مشورت با پزشکان و کارشناسان اهل علم چه ایرانی و چه خارجی از جمله کارشناسان ممالک دوست و یا متحد، با دست پاچگی به ابراز نظر سیاسی پرداخته و فضای عمومی را علیه خود تحریک کرده است.

 

بی‌تردید سید علی خامنه ای یا آلوده به تئوری توطئه است که همه چیز را از نگاه بدبینانه می‌نگرد، همانطور که درگذشته نیز ویروس کرونا را هم بدون تعمق، بدون ارائه دلیل و مدرک توطئه آمریکا نامید تا "ایران وچین را از پای دربیاورد" ، "زیرا این شیطان سابقه جنگ بیولوژیک دارد، سابقه اینکارها رادارد" !! و یا کفگیر رژیم به ته دیگ خورده است و نمی خواهند برای نجات ۸۵ میلیون ایرانی مبلغی کمتر از یک اختلاس کلان هزینه کنند.

البته ناگفته روشن است، سابقه سوء جنگ بیولوژیک و شیمیائی آمریکا قابل کتمان نیست، ولی نباید هشیاری را تا سطح اراجیف گوئی ارتقاء داد و مواضعی از نظر رسمی اتخاذ کرد که نشود پای آن ایستاد و تنها موجبات بی اعتمادی را در مردم و در سطح جهانی ایجاد کرد و تمسخر همه را برای خود خرید و خود را بی اعتبار کرد.

تردیدها و شدت گرفتن تئوری توطئه درمورد واكسن آمریكایی البته به عوامل سیاسی از جمله نقش بیل گیتس، رئیس کمپانی مایکروسافت نیز برمی خیزد که وی کمک‌های فراوانی به سازمان بهداشت جهانی و از جمله کمپانی‌های "مادرنا" و "فایزر" که سازنده این واکسن‌ها هستند کرده و در زمینه واکسیناسیون در کشورهای فقیر فعال است. این سیاست "بیل گیتس" به شایعات زیادی ازجمله درمورد پدیده غیرمنتظره ویروس كرونا دامن زده است و زمینه گسترش شایعاتی درباره واکسن‌ها را نيز سبب گرديده است. وي گويا در یکی از مصاحبه‌هایش در مورد "افزایش شدید جمعیت در مناطقی مانند یمن، پاکستان و بخشهایی از آفریقا" اظهار نظر کرده و موجب تقویت این شایعه شده که آمریکا با همکاری و مشاركت بیل گیتس درپروژه اي بنام "شناسایی بیومتریک از طرق واکسیناسیون" اقدام کرده و لذا این امربردامنه شايعات افزوده است. اظهار نظررهبر جمهوري اسلامي و توهم و ترديد هاي او آلوده به همين شايعات و تئوريهاي توطئه ايست كه اينروزها بازارش بسيار داغ است.

چهارم ، سخن بر سر بی عیب و نقص بودن واکسن فایزر و مدرنا نیست، سخن بر سر ماهیت، غارتگرانه مالکان این شرکتها و دول آمریکا و فرانسه و انگلیس... نیست، سخن بر سر سابقه جنگ جنایتکارانه آمریکا برعلیه ملتها نیست، بحث بر سر نجات جان انسانهاست که دولت‌ها فورا باید اقدام کنند و به وظیفه خود عمل نمایند. واکسن مشترک ایرانی و کوبائی هم که در جریان تولید است گفته می شود زودتر از اواخر خرداد سال آینده به دست مردم نخواهد رسید، شاید هم دیرتر برسد. در این مورد طبق معمول سخنان ضد و نقیضی منتشر شده است.

لذا نمی توان دست روی دست گذاشت و با فرمان ممنوعیت و با "جنبه جاسوسی و نفوذی و تخریب دادن" به واکسن آمریکایی انگلیسی و یا هر واکسن دیگری افکارعمومی را بر ضد خود برانگیخت. حکومت ایران حتی اگر اعتمادی به واکسن آمریکا و اروپا ندارد نباید از ورود واکسن های ساخت سایر کشورها که از ایران جلوترند ممانعت به عمل آورد. بدون دانش و اطلاع رسانی روشن و شفاف و اعتمادسازی همگانی، مشکلی حل نخواهد شد.

 

و یک نکته که برای پاسخ به عوامفریبان و ایران ستیزان و ترامپ و بایدن پرستان باید به آن اشاره کرد این است که تمام کشورهای جهان که به تولید واکسن دست زده اند و سازمان بهداشت جهانی مجبور شده است علیرغم اعمال نفوذ انحصارات و کشورهای امپریالیستی مجاز بودن داروی آن ها را به رسمیت بشناسد نظیر چین، روسیه، سوئد، فرانسه، و... ناچاراند حقوق و گواهی نامه صحت سلامتی متقابل را به رسمیت بشناسند. فرد چینی که واکسن چینی زده است و گواهی نامه مربوط به آن را از جانب وزارت بهداشت چین دریافت کرده است مجاز است به همه ممالک جهان بدون کوچکترین ممانعتی سفر کند و همین امر در مورد اتباع آمریکائی و اروپائی که واکسن مدرنا و فایزر را تزریق کرده اند صادق است. در "دهکده جهانی" نمی توان فقط یک نوع خاص واکسن انحصاری را شرط سفر و یا تجارت و روابط اقتصادی و سیاسی و ورزشی قرار داد. اگر این عامل مهم در ارزیابی ها مورد نظر قرار نگیرند بسیاری از ممالک با منزوی کردن خویش در دریای "تئوری ئوطئه" غرق خواهند شد.

 

با توجه به نقطه نظرات فوق حزب ما ازبیانیه های انجمنهای علمی گروه پزشکی ایران، اتحادیه های کارگری، کانونهای صنفی معلمان سراسر ایران و انجمنهای صنفی بازنشستگان کشوری... که ازمسئولان حکومتی خواستند تا با همکاری سازمان بهداشت جهانی ورود واکسنهای مورد تائید این سازمان به کشور را فراهم و واکسیناسیون فوری و سراسری را بطور رایگان آغازنمایند ، حمایت می کند و هرنوع بی توجه ای وسهل انگاری حکومت بی کفایت جمهوری اسلامی نسبت به این امر حیاتی را قویا محکوم می نماید.

 

حزب کارایران(توفان)

۲۸ دی ماه ۱۳۹۹

www.toufan.org