جمهوری سلامی بازهم جنایت آفرید!

درپی کشته شدن چند سوخت‌بر در منطقه مرزی سراوان عده ای از مردم با نیروهای امنیتی درگیر شدند. بنا بر فیلم‌های منتشر شده درفضای مجازی معترضان فرمانداری شهر را تسخیر کرده‌اند. مسئولان جمهوری اسلامی طبق معمول، حادثه را به معاندان نسبت داده‌اند.

روز دوشنبه چهارم اسفند ماه خبرها و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که ازدرگیری و کشته شدن گروهی از سوختبران در منطقه مرزی شهرستان سراوان حکایت داشتند. این سوخت‌بران در مناطق مرزی آسکان شهرستان سراوان هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته‌اند. نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوختبران ممانعت کردند. این اقدام خشم سوخت‌بران را برانگیخته و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز شده‌اند که هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند. در پی تیراندازی‌های وحشیانه به سمت سوخت‌بران تعدادی کشته وشماری مجروح شدند. اسامی وهویت ۱۰ تن از جان‌باختگان منتشرشده به شرح زیراعلام شده است:

۱. عبدالرحمن شهرسان‌زهی۲. یحیی گنگوزهی۳. عبدی شهرسان‌زهی۴. عبدالوهاب دامنی۵. محمدمیربلوچ‌زهی۶. محمد نصرت‌زهی۷. سلمان شهرسان‌زهی۸. عبدالغفور توتازهی۹. انس صاحب‌زاده۱۰. رحمان‌بخش دهواری

خبرگزاری ایلنا نیز در این باره نوشت درگیری هایی در مرز پنج گور پاکستان در روستای زیارت از توابع شهرستان سراوان رخ داده است.درخبرهایی که توسط مردم منطقه نیزمنتشر شده چنین آمده است که سپاه پاسداران برای متفرق کردن سوختبران از نیروهای مرصاد نیز کمک خواسته و آنها نیز با تجهیزات کامل درمنطقه حاضر شده و سوخت بران در محاصره نیروهای مرزبانی قرار دارند.

یک مقام دولتی جمهوری اسلامی هم ، هجوم برخی از شهروندان معترض سراوانی در استان سیستان و بلوچستان ایران به ساختمان فرمانداری این شهر راتایید کرده است.اما سپاه پاسداران که بازیگر اصلی این ماجرای جنایتکارانه بوده هنوز تاکنون دراین مورد اظهار نظری نکرده است.

شایان ذکر است پیش از این نیز گزارش‌های مشابهی از شلیک به سوخت‌بران در این منطقه منتشر شده بود.

در خردادماه سال ۱۳۹۸، حادثه‌ای مشابه و کشته شدن یک سوخت‌بر اهل خاش با شلیک ماموران نیروی انتظامی موجب انتقاد عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، شد. او خواستار ممنوعیت تیراندازی در جاده‌ها از سوی شورای تامین استان شده بود.بسیاری از اهالی بلوچ استان سیستان و بلوچستان در پی تشدید مشکلات معیشتی و عدم اشتغال،فقر و فلاکت و برای تامین مخارج خود و خانواده به انتقال سوخت از مرزها روی آورده‌اند. امروزسرنوشت سوخت بران وکولبران ایرانی یکی است وآن خطر کردن وجان سپردن برای لقمه نانی است. مافیای سپاه پاسداران دررقابت با سایر جریانات مافیایی و برای منافع خود با جان سوخت بران محروم بازی میکنند ومسبب اصلی همه این جنایات هستند. سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می‌شوند و عمده آن‌ها افرادی هستند که به کار فروش و جابه‌جایی سوخت برای امرار معاش مشغول هستند.

جمهوری اسلامی درخلال چهل ودوسال حکومت منفورخود هیچ اقدام جدی برای رفع مشکلات اقتصادی و آموزشی ...دراین منطقه انجام نداده وهمچون رژیم نوکرصفت پهلوی جزسلاح سرکوب و زبان زور پاسخی برای هممیهنان محروم این منطقه نداشته است.عدم پاسخگویی به نیازهای معیشتی و آموزشی مردم وتوسل به زوروسرکوب وگلوله عملا سوق دادن مردم ناراضی وجان به لب رسیده به سوی نیروهای ارتجاعی وامپریالیستی است که موجودیت ایران را به خطر می اندازد.تبهکاران حاکم به این خطرات بی توجه اندو جزغارت وسرکوب مردم دغدغه ای ندارند!

کشتار جنایتکارانه سوختبران تحت هربهانه ای محکوم است. کولبری و سوختبری که ریشه درفقر ومعیشت دارد مسببش رژیم مافیایی سرمایه‌داری جمهوری اسلامی است وجزاین نیست.

 

برگرفته از توفان الکترونیکی شماره 176 ، نشریه الکترونیکی حزب کارایران اسفند ماه 1399

www.toufan.org