پییر پیچینین: چگونه یکشبه ده هزار نفر به پانصدهزار نفر تبدیل می‌شود!

چاپ

 

http://www.hafteh.de/wp-content/uploads/sorieh_6.jpg

در روز پانزدهم ژوئیه، خبرگزاری فرانسه طی گزارشی اعلام کرد که میلیون‌ها نفر در سراسر سوریه تظاهرات کرده و تنها در شهر حماة تعداد تظاهرکنندگان پانصد هزار نفر بaوده است، اما من که در شهر بودم تعداد تظاهرکنندگان را بیش از ده هزار نفر ندیدم. اما سخیفانه بودن این تبلیغات آنگاه روشن می‌شود که بدانیم کل جمعیت شهر حماة ۳۷۵ هزار نفر بیش‌تر نیست. سایر خبرگزاری‌ها گزارش‌های خود را به طریق فوق و تحریف شده پخش می‌کنند. اینان عمدتاً اطلاعات خود را از مؤسسه‌ای که از طرف «مرکز حقوق بشر سوریه» که مقر آن در لندن است و به وسیله «رامی عبدالرحمن» اداره می‌شود، دریافت می‌کنند. این شخص نسبت به حزب بعث بسیار کینه داشته و با «اخوان المسلمین» سوریه در ارتباط است.

منبع: www.counterpuch.org
هفتم اوت ٢٠١١
نویسنده: پییر پیچینین، استاد تاریخ و علوم سیاسی در بروکسل
برگردان: احمد مزارعی


مشکل شهر حماه در سوریه
تبلیغات گمراه کننده رسانه‌های غربی

توضیح مترجم
مطبوعات خبر دادند که کشورهای عربستان، کویت و امارات سفرای خود را از سوریه فرا خوانده اند و قرار است داووداوغلو وزیر خارجه ترکیه به سوریه رفته و «اتمام حجت» کند. در این راستا خانم هیلاری کلینتون با اردوغان تماس گرفت و خواسته‌های آمریکا را از دولت سوریه با وی در میان گذاشت. شیخ بزرگ الازهر نیز به همراهی با آمریکا و عربستان، به سوریه اولتیماتوم داد. به نظر می‌رسد «ناتو» در نظر دارد علیه سوریه وارد جنگ شود که البته هدف اصلی ایران است. سه روز پیش نماینده روسیه در پیمان ناتو برنامه‌ریزی این پیمان برای جنگ علیه سوریه و ایجاد سرپلی برای حمله به ایران را افشا کرد.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا نمی‌خواهند تسلیم مبارزات گسترده توده‌های عرب شده و در نظر دارند با راه انداختن جنگی تازه انقلاب‌های ملت‌های منطقه را در نطفه خفه کنند. آنچنان‌که بر سر لیبی آورده و آن را تبدیل به خرابه کردند.

*****

در ماه ژوئیه گذشته به سوریه مسافرت کردم تا از نزدیک شاهد اوضاع آنجا باشم، من توانستم آزادانه در سراسر کشور سوریه مسافرت کنم، درعا، دمشق، حمص، حماة و معرةالتعمان و جسرالشغور که در مرز ترکیه واقع شده اند. حتا بازدیدی هم از شهر دیرالزور داشتم که رسانه‌های غربی می‌گفتند در آنجا خشونت بسیار زیاد است.

در سوریه درگیری‌های مختلفی را مشاهده کردم. در بعضی از این درگیری‌ها شاهد خشونت بودم که اهداف مختلفی را دنبال می‌کردند، عده‌ای به طور مسالمت‌آمیز برای برقراری دمکراسی تظاهرات می‌کردند، از جمله چیزهایی را که مشاهده کردم کوشش‌های اخوان‌المسلمین بود که خواستار برقراری جمهوری اسلامی هستند و مسیجیان و سایر اقلیت‌ها را در سوریه تهدید می‌کردند.

در خلال بررسی خود از اوضاع سوریه با یک شگفتی روبه‌رو شدم و آن این‌که رسانه‌های غربی بسیار در پخش اخبار خود مبالغه می‌کنند. آنان از خشونت گسترده در سوریه صحبت می‌کنند، اما من که از دور و نزدیک شاهد حوادث بودم چنین ندیدم و تبلیغات رسانه‌ها با واقعیات مغایر بودند. چنبش‌های اعتراضی در سوریه اکنون گستردگی و شدت خود را از دست داده که البته بخش کمی از آن در نتیجه سرکوب بوده است و اکنون تعداد تظاهرکنندگان حداکثر چند صر نفر بیش‌تر نیست. تظاهرات نیز عمدتاً در اطراف مساجد بر پا می‌شود و جنبه اسلامی دارد.

بر اساس تبلیغات رسانه‌های غربی شهر حماة که مرکز نیروهای اسلامی است و بزرگ‌ترین تظاهرات را بر پا کرده است (این شهر در سال ١۹۸٢ به قیام مسلحانه علیه دولت دست زد و توسط حافظ اسد، پدر بشار اسد، سرکوب گردید) در محاصره تانک‌ها قرار دارد و گفته شد که دولت به خاطر عواقب و تبعات بین‌المللی از خونریزی در این شهر سر باز زد. در روز پانزدهم ژوئیه وارد شهر حماة شدم. به محض ورود، خود را در محاصره جوانانی یافتم که سازماندهی تظاهرات را به عهده داشتند. هنگامی که گذرنامه بلژیکی خود را به آنان نشان دادم، آرام گرفتند: «بلژیک، بلژیک»! و چون تنها بازدید کننده خارجی بودم، تعدادی از آنان مرا در میان تظاهرکنندگان همراهی کردند. در ادامه به نقطه بلندی در شهر رسیدم که توانستم با دوربین چند عکس و منظره ضبط کنم. در اینجا بود که حجم فاجعه را مشاهده کردم. در انتهای خیابان علمین با پایان گرفتن نماز، صدای هزاران نفر که از سراسر شهر در مراسم نماز گرد آمده بودند تحت این عبارت شنیده شد: «الله اکبر»!

همان شب یعنی در روز پانزدهم ژوئیه، خبرگزاری فرانسه طی گزارشی اعلام کرد که میلیون‌ها نفر در سراسر سوریه تظاهرات کرده و تنها در شهر حماة تعداد تظاهرکنندگان پانصد هزار نفر بوده است، اما من که در شهر بودم تعداد تظاهرکنندگان را بیش از ده هزار نفر ندیدم.

اما سخیفانه بودن این تبلیغات آنگاه روشن می‌شود که بدانیم کل جمعیت شهر حماة ۳۷۵ هزار نفر بیش‌تر نیست.

مسلماً همیشه در ارقام می‌تواند اشتباهاتی رخ دهد و ارزیابی‌ها نمی‌تواند دقیق باشد. اما در مورد گزارش فوق مسأله ارتباطی به خطای نسبی ندارد، بلکه مسأله بر سر تحریف حقایق به صورتی کاملاً آشکار است. تظاهرات ۵٠٠ هزار نفری می‌توانند ارکان یک دولت را به لرزه درآورند، اما ده هزار نفر تأثیر زیادی نمی‌تواند داشته باشد. غیر از خبر کذب فوق، بیش‌تر «معلومات» مربوط به سوریه همراه با تحریف گزارش می‌شود و چند ماه است که این نوع تبلیغات تحریفی ادامه دارد. در اینجا سؤال اینست که خبرگزاری فرانسه گزارش‌های خود را از کدام مصدر تهیه می‌کند؟

سایر خبرگزاری‌ها گزارش‌های خود را به طریق فوق و تحریف شده پخش می‌کنند. اینان عمدتاً اطلاعات خود را از مؤسسه‌ای که از طرف «مرکز حقوق بشر سوریه» که مقر آن در لندن است و به وسیله «رامی عبدالرحمن» اداره می‌شود، دریافت می‌کنند. این شخص نسبت به حزب بعث بسیار کینه داشته و با «اخوان المسلمین» سوریه در ارتباط است.

هم‌اکنون چند ماه است که رسانه‌های غربی اطلاعات خود را با اعتماد از همین یک مصدر تهیه می‌کنند و کسی هم در مورد درستی یا نادرستی مؤسسه فوق سؤالی نمی‌کند.

تبلیغ این تصویر که کشور سوریه درگیر یک «انقلاب سراسری» است و حزب بعث در آستانه تلاشی قرار دارد کاملاً نادرست و با واقعیت اوضاع در سوریه هیچ مشابهتی ندارد.

حقیقت این است که حکومت سوریه بر اوضاع مسلط است. تظاهراتی که ادامه پیدا می‌کند تا حد زیادی پراکنده و حاشیه‌ای است. اما عواقب و پی‌آمدهای این‌گونه تبلیغات تحریف شده و گسترده برای سوریه بسیار خطرناک است. رسانه‌های گروهی غرب از حوادث گذشته هم‌چون تیمیسورا،١ جنگ خلیج و حنگ علیه یوگسلاوی عبرت نگرفته و هم‌چنان با تکیه بر اخبار و گزارش‌های ساختگی، آن‌ها را به نام حقیقت در اختیار خوانندگان و بینندگان خود قرار می‌دهد. هنگامی که رسانه‌ها در ارایه اطلاعات و گزارش‌های صحیح با شکست روبه‌رو شوند معنایش اینست که اصل دمکراسی در خطر قرار گرفته است.

——————————————
١- در زمان «چائوشسکو» رییس‌جمهور رومانی به یکباره رسانه‌های غربی اعلام کردند که در شهرک تیمسورا تعدادی قتل عام شده اند و برای تحریک مردم تابوت‌هایی را نشان دادند که اجساد کشته شدگان به خاک سپرده می‌شود. یک استاد دانشگاه در آن زمان دچار شک شده و با جمعی می‌روند و تابوت‌ها را باز می‌کنند و با کمال تعجب مشاهده می‌کنند که اجسادی وجود ندارد. اما رسانه‌های غربی بدون توجه به این دروغ با اصرار در درستی خبر پافشاری و با پخش اخباری دیگر سرانجام به مقاصد خود می‌رسند. متأسفانه این روزها هر روز شاهد چنین اخبار کذب و عاری از حقیقی هستیم که اگر چه برای ملت‌ها فاجعه به بار می‌آورند، اما برای عده‌ای هم سودآور است.

* زیرنویس از مترجم است.