گانگسترهای جهانی امپریالیستی به جهان و ایران زور می­گویند

 

حتما تا کنون این دروغ بزرگ را از جانب آمریکا؛ اروپا؛ اسرائیل و عربستان سعودی و مهمتر از همه ایرا­نی­های جاسوس و خودفروخته شنیده­اید که ایران از این جهت مورد تحریم اقتصادی قرار گرفته است که خواهان ساختن بمب اتمی بوده است.

دولت جمهوری اسلامی تنها برای حفظ سلطه آخوندی خودش با خیانت به منافع ملی ایران به "برجام" تن در داد و از خیر کسب دانش و فنآوری هسته­ای و پژوهشهای مربوطه در این زمینه دست برداشت و از حق مسلم خویش که دارای اعتبار جهانی و ثبت شده است با خفت و خواری صرف­نظر کرد.

ما بارها گفته و تکرار می­کنیم وقتی دولتی از روی ضعف و با خفت انگشت دست خود را به کام گرگها فرو کرد تمام دستش را خواهند بلعید.

آمریکا برخلاف تعهدات جهانی از "برجام" خارج شد. در حقیقت "برجام"ی دیگر وجود ندارد، زیرا این قرارداد یکطرفه و غیر قانونی باطل شده است و دولت مرتجع ایران مابازائی برای این خروج دریافت نکرده است. صنایع هسته­ای ایران مورد مراقبت سخت و از کار افتاده است، ولی آمریکا و اسرائیل به خواستهای مرحله­ای خود رسیده­اند.

اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ و پس از 9 ماه تعلل؛ مذاکره و انتظار سرانجام ساز و کار ویژه تجارت با ایران را آنهم با ظرفیت محدود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا؛ آن هم نه برای تبادل پول؛ بلکه برای تامین غذا و دارو راه اندازی کرد و در حالی که هنوز معلوم نیست این «کانال ویژه مالی» تا چه میزان بر خریداران نفت ایران و مشارکت بازرگانان در تجارت با این کشور تاثیر خواهد گذاشت، آلمان؛ فرانسه و بریتانیا از تهران خواسته‌اند تا «هر چه سریع‌تر به تمامی تعهدات خود در چهارچوب مفاد اف‌ای‌تی‌اف FATF عمل کند.».

دول اروپائی که مدعی پایبندی به این توافق بودند و خود تاکنون به این تعهدات عمل نکرده­اند، از ایران می­خواهند:

"هر چه سریع‌تر به تمامی تعهدات خود در چهارچوب مفاد اف‌ای‌تی‌اف FATF عمل کند"

اروپا با این تهدید به این ترتیب ابتکار عمل را به دست گرفته و خواستهای خویش را به ایران دیکته می­کند که چکار بکند و چکار نکند. تحقیری از این بالاتر وجود ندارد. دولتی که به مردمش متکی نباشد همیشه مورد تحقیر و توهین است.

با این حال مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه خود تصمیم گرفت تا بررسی پیوستن ایران به این کنوانسیون بین‌المللی را سال ۱۳۹۸ در دستور کار خود قرار دهد. این در حالی است که اخیرا گروه ویژه اقدام مالی به ایران فرصتی چهار ماهه داده تا قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

اروپا که خود را به قرارداد "متعهد" نشان می­دهد، این نقش را تنها برای بازی دادن ایران و مهار کشور ما بازی می­کند. تمام تلاش آنها این است که نگذارند ایران به فنـآوری هسته­ای دست پیدا کند. آنها به ایران دلداری می­دهند که مخالف تحریمها هستند و می­خواهند اخلال در انتقال ارز ناشی از فروش نفت برای خرید کالا را که آمریکائی­ها کنترل می­کنند، دور بزنند. این دروغ محض است. آنها می­­خواهند سازمانی برای کنترل و مهار ایران ایجاد کنند که خودشان ارباب آن باشند و نه آمریکا. نخستین هنر آنها این بوده که ماه­ها بعد از تهدید آمریکا؛ به ایران "مژده" داده­اند که ایران قادر است با دور زدن حلقه تحریم­ها غذا و دارو به کشورش وارد کند و باید آنها را از آلمان؛ فرانسه و یا بریتانیا بخرد. یکی از مقامات ایرانی به­درستی اشاره کرد که مگر اساسا "غذا و دارو" هم جز کالاهای تحریمی بوده است که حال ما باید آنها را از طریق "کانال ویژه مالی"(اینستکس  INSTEX) بخریم.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اعلام کرد که هر چه رفتار گروه ویژه اقدام مالی «سازنده­تر» باشد می‌تواند بر تصمیم گیری مجمع تاثیر بگذارد.

وی در ادامه این تذکر افزود: «رفتار اروپایی‌ها هم بر تصمیم گیری اعضاء مجمع اثر می‌گذارد. کلا ما از رفتار اروپایی‌ها راضی نیستیم، در برجام تعهدات مهمی از جمله خرید و فروش نفت و تاسیس شعبات بانکی وجود دارد که باید به آن ها پرداخت. به هر حال رفتار اروپایی ها در نظرات اعضای مجمع می تواند اثر گذار باشد». از این اظهار نظر برمی­آید که اروپائی­ها به تعهدات خویش اساسا عمل نمی­کنند و فقط نیات شوم خود را به ایران با زور تبلیغات تحمیل می­نمایند.

نشریه اشپیگل در آلمان)شماره 49 مورخ 01/12/2018) می­نویسد که شرکت تلفن آلمان "تلِکوم"  (Telekom)به موسسه بانک ملی ایران در هامبورگ خبر داده است که تلفن و ارتباط شبکه مجازی وی را فورا قطع می­کند. بانک ملی ایران در آلمان دارای امتیاز فعالیت از جانب مقامات مسئول آلمانی است. قطع تلفن و ارتباط با شبکه مجازی؛ مرگ یک موسسه مالی است. دادگاه هامبورگ این اقدام شرکت "تلِکوم" را نادرست دانسته و از انجام آن فعلا جلو گرفته است. این نشریه می­نویسد تنها در آلمان ده­ها موسسه مالی و شرکتهای ایرانی از جمله بانک تجارتی ایران و اروپا و بانک سپاه با تهدید قطع تلفن و اینترنت از جانب موسسه "تلِکوم" روبرو شده­اند. این شرکت آلمانی مدعی شده است که تهدید به قطع ارتباطات ناشی از این بوده است که می­ترسیده آنها قادر به پرداخت قبض تلفن نباشند. وقتی این شرکتها حتی حاضر شده­اند مخارج سالانه را از پیش بپردازند بازهم "تلِکوم" از سیاستش دست برنداشته است. به قول نشریه شرکت "تلِکوم" بیشتر از فشار آمریکا می­ترسد تا عدم پرداخت قبض تلفن.

دولت آلمان که حاضر نیست جلوی منافع شرکتهای آلمانی را برای حفظ تعهدات جهانی خود بگیرد چگونه می­خواهد تحریمها را دور بزند؟ این یک بازی سیاسی و به­درازا کشاندن مسئله است تا نقض قرارداد آنها از افکار عمومی پنهان بماند و منافع ایران در طی زمان پایمال گردد.

سه کشور اروپایی که هنوز به تعهدات خویش عمل نکرده­اند در صحبتهای خود مجددا تأکید می‌کنند که تلاش‌هایشان برای حفظ مفاد اقتصادی "برجام" منوط به اجرای کامل تعهدات ایران در زمینه هسته‌ای و از جمله همکاری کامل و به موقع این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

آنها با هر بیانی تفسیر جدیدی از وظایف "کانال ویژه مالی"(اینس‌تکس) می­دهند از جمله اینکه گویا استفاده از این ابزار درجه­بندی شده بوده و هدفش در درجه اول تنظیم الویتهاست. این است که در ابتدا با تمرکز بر بخش‌های حیاتی‌تر برای مردم ایران – مانند دارو، لوازم پزشکی و مواد غذایی- از مبادلات مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کنند و برای بخشهای کمتر حیاتی شتابی در کار نیست و مردم ایران باید سماق بمکند. به­این ترتیب کالاهائی که تحریمشان از نظر حقوق­بین­الملل مجاز نیستند از جمله دارو و غذا و حتی اروپائی­ها نیز آنها را به عنوان بخشهای حیاتی ابراز می­کنند، بخشی از اقدامات مشروع تلقی شده و اروپائی­ها هم از تجارت با آن ابائی ندارند. در کنفرانس امنیت امسال در مونیخ خانم مرکل رئیس دولت آلمان به صراحت دیپلماتیک مطالبی با این مضمون را بیان کرد که: منافع ما بیشتر در آن است که ایران را برخلاف سیاست آمریکا به آن سمت هول ندهیم که مجددا در پی استفاده از انرژی هسته­ای برآید، بلکه بهتر است سرش را گرم کنیم و تکه پاره­هائی از سفره خود پیششان پرتاب نمائیم تا وقت کشی شود و ما به همان نتایجی برسیم که آمریکا می­خواهد. وی از دو تاکتیک برای نیل به یک هدف صحبت کرد و تاکتیک اروپائی­ها را بی­خطرتر و موثرتر و برای عموم قابل­فهمتر نامید.

این است دسیسه­ای که اروپا برضد ایران و به­ویژه اصلاح­طلبان خوشخیال چیده است. با این دسیسه جدید تنها با تکیه بر مردم می­شود مبارزه کرد. طبقه کارگر ایران نیرومندترین مولفه در دفاع از استقلال ایران است. باید فعالیت احزاب و اتحادیه­ها مستقل کارگری را آزاد اعلام کرد و با بسیج مردم و کسب اعتماد آنها با دشمنان ایران به مقابله برخاست. در درون دستگاه حاکمه ایران راهزنانِ با ریش و بی ریش؛ کرواتی و یا بی­یقه که همگی مهر داغ را برپیشانی­های خویش زده­اند، منافعشان در آن است که هرج و مرج حاکم باشد تا راه دزدی و فرار به کانادا هموار گردد. آقازاده­ها در این عرصه در همدستی با امپریالیستها فعالند. ریشه همه این نابسامانی­ها را باید با دخالت مردم در سرنوشتشان خشک نمود.

 

 

 

برگرفته ازتوفان شـماره 230 اردیبهشت ماه 1398ـ مه 2019

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan