خانواده رفسنجانی در شبکه مافیای قدرت مالی

 

 نشریه آمریکائی فوربس که سر از کار ثروتمندان جهان در می­آورد، در مورد خانواده رفسنجانی می­نویسد: "انقلاب سال 1379 افراد خانواده رفسنجانی را تبدیل به اربابهای بازرگانی کرد. یک برادر، سرپرست بزرگترین معادن مس کشور شد، برادر دیگر کنترل رادیو و تلویزیون دولتی را در دست گرفت، برادر همسر رفسنجانی استاندار کرمان شد و پسر عمویش اداره امور صادرات 400 میلیون دلاری پسته را عهده دار گشت، خواهر زاده رفسنجانی و یکی از پسران وی در وزارت نفت عهده­دار مقام­های کلیدی شدند، پسر دیگرش سرپرست اجرای پروژه احداث متروی تهران شد که تا کنون 700 میلیون دلار هزینه آن شده است.

امروز خانواده رفسنجانی علاوه بر نهادهای گوناگون و شرکتهای مهندسی نفت ایران، کارخانه مونتاژ اتومبیل دی وود، و بهترین خط هواپیمائی خصوصی ایران را در اختیار دارند.

هیچیک از اینها با وضعیت عمومی مردم که گفته می­شود درآمد سرانه سالانه آنها 1800 دلار است هماهنگی ندارد. شایعات خیابانی که در ورای واقعیتهای مستند و ملموس جریان دارد حکایت از آن می­کند که افراد خانواده رفسنجانی میلیاردها دلار به بانکهای سوئیس و لوکزامبورگ سپرده­اند و همچنین کنترل بخش بزرگی از منطقه بازار آزاد ایران در کنار خلیج فارس را در دست دارند و به علاوه مالک تفریحگاههای سواحل دبی، گوا و تایلند هستند. اما بسیاری از این انتقادها، راهی برای اینکه چاپ شود و منتشر گردد پیدا نمی­کند...

بخشی از ثروت خانواده رفسنجانی در معرض دید است. یاسر جوانترین پسر رفسنجانی، مالک یک مزرعه پرورش اسب مدرن به مساحت بیش از 30 جریب در لواسان در نزدیکی تهران است، جایی که هر جریب آن 4 میلیون دلار قیمت دارد. او که در بلژیک در رشته بازرگانی تحصیل کرده یک شرکت بزرگ صادرات و واردات غذای کودک، آب معدنی و ماشین آلات صنعتی را اداره می­کند....".

نشریه نیمروز مورخ 19 مهرماه 1381 در مورد ثروت رفسنجانی نوشت: "بنیاد "الزهرا" بعد از خرید کارخانه مهرام، کارخانه مینو، که قدیمیترین و بزرگترین کارخانه شکلات سازی ایران است را به قیمت 5/24 میلیارد تومان خرید. به این ترتیب، بنیاد الزهرا صاحب کارخانه­های مهرام، چسب رازی، لاستیک دنا و اکنون کارخانه مینو شد.

سود 6 ماهه کارخانه مهرام در سال جاری 6 میلیارد تومان بوده است. بنیانگذاران و صاحبان سرمایه بنیاد الزهرا به ترتیب عبارتند از حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت، آیت­الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و ریاست عالیه شورای تبلیغات اسلامی و آیت­الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان و رئیس سابق قوه قضائیه.

این هر سه، امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری نیز هستند. گفته می­شود، بعد از آستان قدس رضوی، بنیاد الزهرا بزرگترین "تراست" اقتصادی در جمهوری اسلامی است. بنیاد الزهرا، همچنین  با واسطه، با یکی از بزرگترین نوشابه­ سازهای آمریکا بنام "سینالکو" قرارداد بست و به طور مشترک با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، که بخش اقتصادی آن را سازمان تبلیغات اسلامی هدایت می­کند، این نوشابه را آماده عرضه به بازار ایران می­کند."

مطبوعات نروژ در سپتامبر 2003 ادعا کردند که مهدی هاشمی رفسنجانی آقا زاده "اکبر شاه" در جریان رسوایی "استات اویل"(Stat Oil)، بزرگترین شرکت نفتی نروژ، در مظان اتهام دریافت رشوه قرار گرفته است. نشریه "تِرِید یورنال"(Trade Jurnal) بولتن رسمی بازرگانی نروژ فاش ساخت که دولت نروژ به منظور توسعه فازهای 6 و 7 میدان پارس جنوبی که از بزرگترین مخازن گاز جهان محسوب می­شود با شرکت ملی نفت ایران قراردادی داشته است و به موازات آن مجبور بوده قراردادی نیز با شرکت "هورتون اینوستمنت"(Hortoninvestment) که در یکی از جزایر کارائیب ثبت شده و صاحبش مهدی هاشمی رفسنجانی است منعقد کند تا تضمینی برای اجرای قرارداد نخست باشد. استات اویل بابت راه اندازی این قرارداد مبلغی بیش از 20 میلیون دلار به عنوان رشوه به ایشان پرداخته است.

مهدی هاشمی ولی با بی شرمی این اسناد را که در مطبوعات نروژ و بعدا در دادگاه نروژ برملا شده بودند، رد کرد. استات اویل که 80 در صد سهامش متعلق به دولت نروژ است، در دادگاه تائید کرد که به مهدی هاشمی رفسنجانی از طریق رابطش رشوه داده است تا قرارداد را امضاء کنند. با رو شدن رشوه­دهی، دولت نروژ مجبور شد دو مدیر ارشد این شرکت را به اتهام پرداخت رشوه به شرکتِ پوششیِ مهدی هاشمی مجبور به استعفاء کند. ولی مهدی هاشمی رفسنجانی با تکیه به قدرت مافیای خانوادگی هنوز هم انکار می­کرد که یک دزد سرگردنه است. در جریان تحقیق نروژیها بارها از مهدی هاشمی رفسنجانی نام برده شد، هر چند در داخل ایران، تقریبا هیچ یک از مقامات و یا رسانه­ها به صراحت جرات آنرا نداشتند که نام خانواده رفسنجانی را ببرند. با این حال دامنه پیگیری­ها و اسناد منتشر شده در نروژ به قدری زیاد بود که مجلس ششم در صحنه رقابتهای حاکمیت، طرح تحقیق و تفحص از ماجرای رشوه­گیری شرکت استات اویل را به تصویب رسانید. در حالی که دادگاه نروژ مدیران شرکت نروژی را محکوم کرد، در ایران با فشار مافیای خانوادگی رفسنجانی، کمیسیون تحقیق، آقای هاشمی رفسنجانی را از اتهامات مبرا دانست و این دزد بی شرم، طلبکار هم از کار در آمد و با استفاده از مزایای آقازادگی و خویشاوندی خونی در ژوئیه 2004 اعلام کرد: "... با طرح شکایت در داخل و خارج از ایران، کسانی را که وی را به دریافت رشوه از استات اویل متهم کردند، تحت پیگرد قرار خواهد داد. وی خواستار غرامت و اعاده حیثیت شد". توگوئی حیثیت خریدنی است.

"فی جل" مدیر عامل مستعفی شرکت نفتی استات اویل در نامه­ای که به هیات مدیره شرکت نوشت، ماجرای رشوه به مهدی رفسنجانی را چنین توصیف کرد...

"وقتی ما بخت صحبت با پسر رئیس جمهوری قبلی ایران را به دست آوردیم، از آن استقبال کردیم. در سال 2001 مهدی رفسنجانی با ما ملاقات کرد و گفت برای بهره­برداری از حوزه نفتی سلمان، ما باید حق ورود بپردازیم. وی افزود که همه کمپانی­های خارجی این پول را می­پردازند. پسر رفسنجانی گفت که این پول را می­توان به کمپانی خیریه بنیاد نیز پرداخت.(همه جا تکیه از توفان است).

 سپس قرار شد که مهدی رفسنجانی به عنوان مشاور سیاسی شرکت و توسط شرکت مشاورتی هورتون در لندن که به وسیله عباس یزدی 34 ساله اداره می­شود، پول را دریافت کند" (نقل از نامه مدیر مستعفی شرکت).

مهدی هاشمی رفسنجانی پسر "اکبر شاه" در شرکت ملی شده نفت ایران دارای نفوذ فراوان بود و به یاری پدرش در فکر آن بود تا شرکت نفت ملی ایران را با الهام از بانک جهانی و صندوق بین­المللی پول، در متنِ تحققِ سیاستهای اقتصادی نئولیبرالی در ایران، به شرکتهای نفتی خصوصی متعلق به خانواده رفسنجانی و شرکاء بدل کند. این سیاست خصوصی­سازی­های اموال عمومی و نابودی دستآورد نفت ملی شده ایران در زمان دکتر مصدق، از اعمال ننگینِ ترازنامه فعالیتهای علی اکبر رفسنجانی است. این یک اقدامی استعمارگرانه و زدن چوب حراج به منابع طبیعی و ملی ایران است. با روی کار آمدن رقیبش احمدی نژاد که رسما اعلام کرد می­خواهد وزارت نفت را از چنگ "مافیای خانوادگی" پاکسازی کند، مهدی هاشمی رفسنجانی پسر علی اکبرخان از سِمت خود در وزارت نفت به عنوان مدیر عامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور استعفاء کرد. این آقازاده پیش از مدیر عاملی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران بود. وی در سِمت اخیرش با طرح پرداخت 310 میلیون دلار به کارخانه ایران خودرو برای توقف تولید پیکان به دلیل آلاینده بودن این اتومبیل موافقت کرده بود. آقازاده دیگر "اکبر شاه" محسن رفسنجانی ریاست شرکت متروی تهران را به عهده داشت که با روی کار آمدن احمدی نژاد باند جدید به پاکسازی باند قدیم مافیا پرداخت و مواضع قبلی­ها را اشغال کرد. کار به این جا ختم نمی­شود، مهدی هاشمی رفسنجانی شریک عمده هتل "دویست" در دوبی است که یکی از لوکس­ترین هتل­های دوبی می­باشد. وی در عین حال شریک عمده ویلاهای ساحل "جمیره" است که از گرانترین ویلاهای دوبی محسوب می­شوند. خرید این ویلاها همراه با کسب روادید دائمی برای دوبی می­باشد. به این ترتیب راه فرار از دست خشم مردم ایران را نیز ساخته­اند. بهای این ویلا هر کدام 470 هزار دِرهم به بالاست. این نرخ تازه مربوط به 14 سال پیش است.

حال به گزارش مجله معتبر اقتصادی "بلوم برگ" در باره فساد خانواده رفسنجانی مراجعه کنیم. در این گزارش در کنار رشوه­خواری خانواده رفسنجانی در عرصه نفت و ماجرای استات اویل نروژ گزارشی تحقیقی توسط موسسه "شفافیت بین­المللی" برلن چاپ شده است که از ایران در کنار ارمنستان، لبنان و مالی به عنوان فاسدترین کشورهای جهان نام برده شده است.

"ری تکیه" استاد دانشگاه ملی دفاع در واشنگتن می­گوید: بیست و پنج سال بعد از انقلابی که منجر به سقوط شاه شد، دوازده خانواده مذهبی که با هم خویشاوندی دارند 110 میلیارد دلار تولیدات خالص ایران را اداره می­کنند و بر سیاست­های اقتصادی، صنعتی و سیاسی آن حکم می­رانند.

ثروت خانواده رفسنجانی که در مزارع پسته، ساختمان سازی، اتومبیل سازی و شرکتهای هواپیمائی خصوصی سرمایه­گذاری کرده­اند، اکنون به بیش از میلیاردها دلار بالغ شده است. این خانواده بانفوذترین خانواده ایران محسوب می­شوند.

"تکیه" اضافه می­کند: نفوذ علی اکبر رفسنجانی طی دو دهه اخیر از سایر مقامات بیشتر بوده است. محسن رفسنجانی 43 ساله یکی از فرزندان او مسئول طرح دو میلیارد دلاری متروی تهران و پسر 32 ساله او یاسر رفسنجانی یک مزرعه پرورش اسب را در لواسان اداره می­کند که هزار متر مربع آن یک میلیون دلار قیمت دارد. مهدی رفسنجانی پسر 34 ساله رئیس جمهوری قبلی ایران که روابط او با شرکت نفتی نروژی سبب حمله پلیس به این شرکت شد، قبلا یکی از روسای شرکت ملی گاز ایران بود.

ثروت­های ملی ایران سبب تطمیع شرکت­ها و سرمایه­گذاری­های خصوصی شده است. ایران با یک میلیون و 650 هزار کیلومتر مربع، فقط اندکی کوچکتر از آلاسکا است، با 9 درصد ذخیره نفتی و 15 درصد ذخیره گاز جهان و اشتهای 70 میلیون ایرانی به عنوان مصرف کننده هر روز افزایش می­یابد.

در جنگِ شبنامه­ای که میان باندهای مافیائی رفسنجانی و احمدی­نژاد در اصفهان در سال 1384 درگرفته بود باند احمدی نژاد جزواتی پخش کرد که در آن فهرستی است از پانصد شرکت و موسسه داخلی و خارجی به عنوان دارائی­های هاشمی و خانواده­اش وجود داشت. در برابر نام هر یک  از شرکت­ها، آماری به عنوان سرمایه­هاشان به میلیون دلار ذکر شده بود. شرکت بهینه­سازی سوخت(با ارزش چهارصد میلیون دلار)، شرکت استات اویل(به ارزش تقریبی هشت میلیارد دلار) متعلق به مهدی هاشمی، فروشگاه­های زنجیره­ای ریپابلیک در سراسر جهان دارای چهارصد شعبه در لندن، نیویورک و پاریس(به ارزش هفتصد میلیون دلار) و شرکت راه آهن شهری تهران(به ارزش یازده میلیارد دلار) متعلق به محسن هاشمی و فروشگاه هاردوس لندن(به ارزش حدود نه میلیارد دلار) به عنوان بخشی از دارائی­های فائزه هاشمی و هتل برج­العرب دوبی(به ارزش یک میلیارد دلار) متعلق به خانواده هاشمی و خانواده حاکم دوبی، به اضافه سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل فروش پسته از جمله دارائی­های خانواده هاشمی ذکر شده است.

نشریه "بلوم برگ" در سال 1383 نوشت: "علی اکبر رفسنجانی امپراتوری مالی خود را علاوه بر فرزندانش، توسط اقوام دیگر خود نیز اداره می­کند. پسر عمویش، احمدهاشمیان مدیر عامل شرکت تولید پسته رفسنجان است و اکثر صادرات 764 میلیون دلاری پسته ایران دردست وی قرار دارد.

احمد برادر بزرگتر او که اکنون بازنشسته شده است، مدیریت مجموعه صنعتی سرچشمه، بزرگترین معدن مس ایران را برعهده داشت. محمود برادر دیگر رفسنجانی حاکم شهر قم بود که واشنگتن ایران محسوب می­شود. برادرزاده او علی هاشمی 43 ساله عضو کمیسیون انرژی است که بر سیاست­های نفتی نظارت دارد. برادر زن رفسنجانی، محسن رفیق­دوست که راننده خمینی هنگام ورود به ایران بود، سرپرستی بنیاد مستضعفان، بزرگترین سازمان خیریه جهان را به عهده داشت.

این بنیاد که بر اساس مصادره اموال و شرکتهای خارجیان و دوستان شاه ایجاد شده بود، یک سوم اقتصاد ایران را در دست داشت و گفته می­شود که هزینه­های تروریست­های بین­المللی از طریق این بنیاد پرداخت می­شده است. این بنیاد هم اکنون 12 میلیارد دلار سرمایه دارد.

خانواده رفسنجانی یک غول مافیائی مالی در ایران است. این خانواده برای غارت ایران دست اقتصاددانان هوادار نئولیبرالیسم استعماری را در ایران باز گذارد تا جاده غارت ایران توسط بانک جهانی، صندوق بین­المللی پول و سازمان تجارت جهانی را هموار کنند. دارودسته­هایِ اندیشمندانِ نئولیبرالیِ استعماری در ایران نظیر زیباکلام­ها که از مریدان و مبلغان سیاستهای رفسنجانی بودند و هستند مورد حمایت هاشمی رفسنجانی بودند که هوادار اسارت ایران­اند. رفسنجانی با اجرای سیاستهای امپریالیستی در ایران موجی "اصلاح­طلب" مشکوک زائید که حاضر نیستند در مقابل امر و نهی امپریالیسم به ایران ایستادگی کنند. زیرا این ایستادگی به سیاستهای نئولیبرالی که سیاست درهای باز برای فرار ثروتهای مردم ایران است صدمه می­زند و مانع می­شود که ایران به حلقه ممالک نیمه مستعمره بدل شود. مرگ رفسنجانی ضربه سختی به کسانی بود که می­خواهند با امپریالیسم مصالحه کنند و جبهه یاران وی را تضعیف کرد. البته هنوز مشتی فریب خورده و نادان سیاسی هستند که با شعارهای انحرافی به حمایت از این "اصلاح طلب آزادیخواه" برخاستند و تمام تجربه و واقعیات تاریخ ایران را به مزبله تاریخ افکندند. با توسل به دامان رفسنجانی و باند وی نه دموکراسی به ایران می­آید و نه آزادی. دموکراسی و آزادی تنها برگور رفسنجانی­ها قابل بناست.  

 

 

برگرفته از توفان شـماره 205 فروردین ماه  1396ـ آوریل 2017

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران (توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

 http://kanonezi.blogspot.se/

 وبلاگ کارگر آگاه

 http://www.kargareagah.blogspot.se/

  سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan